Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
W Mt Pleasant Ave(Block 6001 Lot 15)Livingston, NJ 07039
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2024
Property Information
Block6001
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.88
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$220,000
94%
Improvement Value:$14,000
6%
Total Assessment$234,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,724 | +3.1% |
| 2024 | $5,550 | +2.5% |
| 2023 | $5,415 | +1.9% |
| 2022 | $5,314 | +23.7% |
Property History
No events match the selected filters.