Skip to content

1 Pine Valley RoadLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC001
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG16/BALTL-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,050
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
31%
Improvement Value:$575,900
69%
Total Assessment$834,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,417+3.1%
2024$19,799+2.5%
2023$19,315+1.9%
2022$18,956-4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$835,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20190, Page 63750

Property Sale

Sale
$646,878
DeedBook 5707, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1999