Skip to content

15 Pine Valley RoadLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC008
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG17/BALTL-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,050
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
29%
Improvement Value:$550,800
71%
Total Assessment$775,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,976+3.1%
2024$18,402+2.5%
2023$17,952+1.9%
2022$17,618-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20180, Page 54898

Property Sale

Sale
$618,462
DeedBook 5732, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1999