Skip to content

7 Pine Valley RoadLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC004
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG16/BALTL-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,050
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$519,300
70%
Total Assessment$744,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,206+3.1%
2024$17,655+2.5%
2023$17,223+1.9%
2022$16,903-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20160, Page 39824

Property Built

Built

Year Built: 1999