Skip to content

31 Pine Valley RoadLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC016
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG19/ST.AND
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,032
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$533,500
70%
Total Assessment$758,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,553+3.1%
2024$17,992+2.5%
2023$17,552+1.9%
2022$17,226-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,032DeedBook 5894, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 2000