Skip to content

30 Pebble Beach DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$728,000
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC028
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG22/BRKLN-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,344
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$400,000
64%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,288+3.1%
2024$14,825+2.5%
2023$14,463+1.9%
2022$14,194-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$728,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 20220, Page 12835

Property Sale

Sale
$514,000
DeedBook 5891, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2000