Skip to content

97 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC101
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG15/BRKLN-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,344
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
39%
Improvement Value:$404,700
61%
Total Assessment$663,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,229+3.1%
2024$15,738+2.5%
2023$15,353+1.9%
2022$15,068-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$689,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 20190, Page 53366

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 12143, Page 5736

Property Built

Built

Year Built: 2000