Skip to content

8 Oakmont CourtLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 22, 2000

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC047
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG2/MURFIELD
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,632
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
33%
Improvement Value:$466,600
67%
Total Assessment$691,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,917+3.1%
2024$16,405+2.5%
2023$16,004+1.9%
2022$15,706-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 5726, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1999