Skip to content

72 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC113
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG31/MURFIELD
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,592
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$502,200
69%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,787+3.1%
2024$17,249+2.5%
2023$16,827+1.9%
2022$16,515-3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999