Skip to content

7 Oskar CourtLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC054
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG3/BALTL
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,074
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$497,900
69%
Total Assessment$722,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,682+3.1%
2024$17,147+2.5%
2023$16,728+1.9%
2022$16,417-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft3,054DeedBook 20150, Page 65854

Property Sale

Sale
$473,509
DeedBook 5652, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1999