Skip to content

49 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC077
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG9/RIVIERA
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,254
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
38%
Improvement Value:$417,500
62%
Total Assessment$676,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,542+3.1%
2024$16,042+2.5%
2023$15,650+1.9%
2022$15,359-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20170, Page 30814

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12210, Page 9335

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$375,892
DeedBook 5619, Page 708