Skip to content

92 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC106
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG33/RIVIERA
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,254
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
34%
Improvement Value:$433,300
66%
Total Assessment$658,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,102+3.1%
2024$15,615+2.5%
2023$15,233+1.9%
2022$14,950-5.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20220, Page 51518

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 12329, Page 2280

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 12225, Page 5235

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5968, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 2000