Skip to content

56 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC121
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG30/BRKLN-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,344
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$400,000
64%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,288+3.1%
2024$14,825+2.5%
2023$14,463+1.9%
2022$14,194-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 20240, Page 28309

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$362,397
DeedBook 5661, Page 402