Skip to content

2 Blackstone DrLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2000

Property Information

Block601
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,004
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,700
59%
Improvement Value:$222,600
41%
Total Assessment$547,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,387+3.1%
2024$12,982+2.5%
2023$12,665+1.9%
2022$12,429+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5447, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1955