Skip to content

7 Millstone DriveLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block600
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,008
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,000
58%
Improvement Value:$292,400
42%
Total Assessment$696,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,034+3.1%
2024$16,519+2.5%
2023$16,115+1.9%
2022$15,815-4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5805, Page 903

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5456, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1959