Skip to content

34 Passaic AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2009

Property Information

Block6101
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,706
Acreage1.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
72%
Improvement Value:$78,900
28%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,888+3.1%
2024$6,680+2.5%
2023$6,516+1.9%
2022$6,395-35.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890