Skip to content

12 Dickinson LaLivingston, NJ 07039

Built 1933

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block6101
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,326
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,100
37%
Improvement Value:$348,700
63%
Total Assessment$557,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,644+5.1%
2024$12,981+2.6%
2023$12,657+1.9%
2022$12,418+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 20230, Page 29059

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 12453, Page 9817Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 5473, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1933