Skip to content

30 Passaic AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1927

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block6101
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,381
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,500
55%
Improvement Value:$165,500
45%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050+3.1%
2024$8,776+2.5%
2023$8,562+1.9%
2022$8,403-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft1,381DeedBook 6101, Page 587

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 5616, Page 591

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5319, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1927