Skip to content

309 Edmonton CourtLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC054
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #6
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
29%
Improvement Value:$405,800
71%
Total Assessment$570,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+3.1%
2024$13,539+2.5%
2023$13,208+1.9%
2022$12,963-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20210, Page 41485

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 12458, Page 3730Recorded9/20/2013

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 12187, Page 3039

Property Sale

SaleMulti
$426,000
DeedBook 6071, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 2001