Skip to content

311 Regal BlvdLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC117
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #13
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
30%
Improvement Value:$376,500
70%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,245+3.1%
2024$12,844+2.5%
2023$12,530+1.9%
2022$12,297-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20150, Page 69205

Property Sale

SaleMulti
$449,000
DeedBook 6126, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 2001