Skip to content

713 Regal BlvdLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 12, 2002

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC136
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #15/DORAL
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,335
Acreage32.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
32%
Improvement Value:$354,700
68%
Total Assessment$519,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+3.2%
2024$12,077+2.6%
2023$11,776+1.9%
2022$11,552-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,335DeedBook 5874, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 2001