Skip to content

921 Kensington LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC154
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#17/EXCELSR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
31%
Improvement Value:$363,800
69%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,934+3.1%
2024$12,543+2.5%
2023$12,236+1.9%
2022$12,009-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 12489, Page 3635

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 12210, Page 3718

Property Sale

SaleMulti
$540,000
DeedBook 6099, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 2001