Skip to content

705 Kensington LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC173
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#18/CARLYLE
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,351
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
31%
Improvement Value:$360,600
69%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,856+3.1%
2024$12,467+2.5%
2023$12,162+1.9%
2022$11,936-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,351DeedBook 20190, Page 45814

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,351DeedBook 12485, Page 1007Recorded3/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 12280, Page 6595

Property Built

Built

Year Built: 2001