Skip to content

307 Kensington LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC191
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#20/EXCELSR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
30%
Improvement Value:$389,100
70%
Total Assessment$554,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,553+3.1%
2024$13,143+2.5%
2023$12,822+1.9%
2022$12,584+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20170, Page 89294

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20160, Page 80864Recorded9/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$619,000
DeedBook 12082, Page 4272

Property Built

Built

Year Built: 2001