Skip to content

208 Turlington CourtLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC211
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#22/EXCELSR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
31%
Improvement Value:$363,800
69%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,934+3.1%
2024$12,543+2.5%
2023$12,236+1.9%
2022$12,009-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20191, Page 11717

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20170, Page 45303Recorded5/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$495,000
DeedBook 6142, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 2001