Skip to content

202 Turlington CourtLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC215
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #22/ASTOR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage1,752
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
37%
Improvement Value:$281,900
63%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,931+3.1%
2024$10,600+2.5%
2023$10,341+1.9%
2022$10,149-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12494, Page 1307

Property Sale

SaleMulti
$429,000
DeedBook 12049, Page 8499

Property Built

Built

Year Built: 2001