Skip to content

103 Turlington CourtLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC249
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#25/BRISTOL
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,203
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
33%
Improvement Value:$328,200
67%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+3.1%
2024$11,699+2.5%
2023$11,413+1.9%
2022$11,201-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,203DeedBook 20180, Page 39148

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 12083, Page 9650

Property Built

Built

Year Built: 2001