Skip to content

11 Dickinson LaLivingston, NJ 07039

Built 1932

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block6103
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,588
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
49%
Improvement Value:$202,900
51%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647+3.1%
2024$9,355+2.5%
2023$9,126+1.9%
2022$8,957+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 20220, Page 73702

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 12349, Page 1756

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 5840, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1932