Skip to content

15 Dickinson LaLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block6103
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,638
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,500
52%
Improvement Value:$178,100
48%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,040+3.1%
2024$8,767+2.5%
2023$8,553+1.9%
2022$8,394-3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5502, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1930