Skip to content

32 Stratford DrLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block6500
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,512
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$552,800
50%
Improvement Value:$557,900
50%
Total Assessment$1,110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,168+3.1%
2024$26,346+2.5%
2023$25,702+1.9%
2022$25,224+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,512DeedBook 5421, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1965