Skip to content

6 Chaucer CtLivingston, NJ 07039

Built 1971

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 10, 1997

Property Information

Block3900
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,258
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,700
35%
Improvement Value:$542,200
65%
Total Assessment$833,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,397+3.1%
2024$19,780+2.5%
2023$19,296+1.9%
2022$18,938+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,258DeedBook 5462, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1971