Skip to content

319 So Orange AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block6800
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,143
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,400
44%
Improvement Value:$450,400
56%
Total Assessment$798,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,539+3.1%
2024$18,948+2.5%
2023$18,484+1.9%
2022$18,141+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,185DeedBook 12526, Page 2539

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5706, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1949