Skip to content

27 Coventry RoadLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block6800
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,494
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$578,200
40%
Improvement Value:$871,100
60%
Total Assessment$1,449,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,450+3.1%
2024$34,377+2.5%
2023$33,537+1.9%
2022$32,914+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

Sq Ft4,494DeedBook 20250, Page 37158

Property Sale

Sale
$1,490,000
DeedBook 12096, Page 2065

Property Sale

Sale
$518,500
DeedBook 5550, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1961