Skip to content

15 Coventry RdLivingston, NJ 07039

Built 1970

Last Sale Price
$1,392,500
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block6800
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class18
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,638
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,100
48%
Improvement Value:$651,200
52%
Total Assessment$1,260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,827+1.6%
2024$30,338+2.5%
2023$29,596+1.9%
2022$29,046+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,392,500

To:

Sq Ft4,631DeedBook 20220, Page 91179

Property Built

Built

Year Built: 1970