Skip to content

23 Burnet StreetLivingston, NJ 07039

Built 1929

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 9, 1993

Property Information

Block6900
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,568
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,800
55%
Improvement Value:$243,700
45%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,245+3.1%
2024$12,844+2.5%
2023$12,530+1.9%
2022$12,297+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 5274, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1929