Skip to content

47 Burnet StLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$676,100
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block6900
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,270
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,500
63%
Improvement Value:$170,700
37%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,379+3.1%
2024$11,035+2.5%
2023$10,765+1.9%
2022$10,565+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$676,100

To:

Sq Ft1,270DeedBook 20240, Page 4829

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,270DeedBook 20211, Page 22131Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5458, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1941