Skip to content

190 E Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block6900
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,741
Acreage2.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,800
58%
Improvement Value:$188,000
42%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+3.2%
2024$10,443+2.6%
2023$10,182+1.9%
2022$9,988-5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900