Skip to content

196 E Northfield AveLivingston, NJ 07039

Built 1912

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block6900
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,946
Acreage1.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,800
54%
Improvement Value:$305,300
46%
Total Assessment$657,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,073+3.1%
2024$15,586+2.5%
2023$15,205+1.9%
2022$14,923+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,946DeedBook 5759, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1912