Skip to content

18 Chestnut StLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block6900
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,724
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,300
40%
Improvement Value:$776,200
60%
Total Assessment$1,293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,639+3.1%
2024$30,682+2.5%
2023$29,932+1.9%
2022$29,375+7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

Sq Ft4,724DeedBook 20200, Page 80513

Property Sale

Sale
$1,285,000

From:

To:

Sq Ft4,696DeedBook 20150, Page 81758Recorded10/27/2015

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 5244, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1959