Skip to content

74 Chestnut StreetLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 10, 1997

Property Information

Block6900
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,236
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$451,000
46%
Improvement Value:$523,700
54%
Total Assessment$974,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,841+3.1%
2024$23,120+2.5%
2023$22,555+1.9%
2022$22,135-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,236DeedBook 5500, Page 715

Property Sale

Sale
$444,000
DeedBook 5242, Page 5400

Property Built

Built

Year Built: 1949