Skip to content

7 Canoe Brook DriveLivingston, NJ 07039

Built 1987

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block6900
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage5,352
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,500
30%
Improvement Value:$1,212,000
70%
Total Assessment$1,723,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,157+3.1%
2024$40,881+2.5%
2023$39,882+1.9%
2022$39,141+33.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

Sq Ft5,586DeedBook 12464, Page 9455

Property Sale

Sale
$910,000
DeedBook 5265, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1987