Skip to content

35 Burnet StLivingston, NJ 07039

Built 1937

Last Sale Price
$449,500
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block6900
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage961
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
67%
Improvement Value:$132,500
33%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+3.1%
2024$9,488+2.5%
2023$9,256+1.9%
2022$9,084+16.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$449,500

To:

Sq Ft961DeedBook 20211, Page 40234

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft961DeedBook 20150, Page 79545Recorded10/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1937