Skip to content

240 W Mt Pleasant AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block700
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,818
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
49%
Improvement Value:$256,400
51%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,279+3.1%
2024$11,907+2.5%
2023$11,616+1.9%
2022$11,400+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 12056, Page 5747

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5116, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1920