Skip to content

14 Fordham RdLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$1,679,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block7401
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,866
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
44%
Improvement Value:$572,700
56%
Total Assessment$1,022,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,015+3.1%
2024$24,258+2.5%
2023$23,665+1.9%
2022$23,226-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,679,000

To:

Sq Ft2,866DeedBook 20220, Page 78924

Property Sale

Sale
$1,280,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 20160, Page 60115Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 12048, Page 2575

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 5945, Page 145

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 5266, Page 438

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5175, Page 55500

Property Built

Built

Year Built: 1961