Skip to content

45 Chestnut StLivingston, NJ 07039

Built 2013

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 16, 2011

Property Information

Block7500
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,938
Acreage3002

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$483,600
30%
Improvement Value:$1,106,300
70%
Total Assessment$1,589,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,889+3.1%
2024$37,712+2.5%
2023$36,790+1.9%
2022$36,107-3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,938DeedBook 12327, Page 2809

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 5866, Page 733

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5228, Page 439