Skip to content

12 Riker Hill RoadLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block902
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,300
56%
Improvement Value:$218,200
44%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+3.1%
2024$11,896+2.5%
2023$11,605+1.9%
2022$11,389+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5435, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1953