Skip to content

10 Francis PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1967

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block1402
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,008
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
58%
Improvement Value:$126,000
42%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+0.7%
2024$10,086+4.6%
2023$9,641+1.6%
2022$9,486+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 20160, Page 5010

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5512, Page 345

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967