Skip to content

8 Francis PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1899

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block1402
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,339
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,200
62%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,218+0.7%
2024$15,115+4.6%
2023$14,449+1.6%
2022$14,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000

To:

Sq Ft2,339DeedBook 12016, Page 8907

Property Sale

SaleMulti
$467,000
DeedBook 6136, Page 273

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5947, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1899