Skip to content

7 No. Mountain AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block1402
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,318
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$534,400
56%
Improvement Value:$423,700
44%
Total Assessment$958,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,604-6.2%
2024$34,741+6.2%
2023$32,700+1.1%
2022$32,355+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,825,000

To:

Sq Ft4,318DeedBook 20240, Page 3968

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 6096, Page 697

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4772, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1900