Skip to content

9 No. Mountain AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block1402
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage4,987
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,800
24%
Improvement Value:$610,300
76%
Total Assessment$803,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,329+0.7%
2024$27,145+4.6%
2023$25,948+1.6%
2022$25,531+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,883DeedBook 20160, Page 73178Recorded8/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 4947, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1897